Важливі поради: що робити, якщо людину вразило струмом?

15.09.2020

Пам’ятайте: навіть побутовий струм 220 Вольт може бути смертельно небезпечним! Тому важливо не тільки знати правила електробезпеки, але і послідовність дій, якщо людину вразило струмом:

1. Якомога швидше припиніть дію струму на людину.

Через дію струму людина, яка схопилась за оголений дріт, не може самостійно його відкинути. Це відбувається в результаті судомного скорочення м'язів.

У ПРИМІЩЕННІ: 

Якщо людина потрапила під напругу вдома, необхідно негайно вимкнути електроприлад або загальний вимикач електрики у приміщені (на щитку).

Важливо: якщо Ви голими руками схопитесь за людину, яку «б'є» електричним струмом, Ви також постраждаєте. В крайньому разі, коли потрібно доторкнутись до тіла потерпілого, необхідно одягнути діелектричні рукавички або обмотати руку сухим одягом.

НА ВУЛИЦІ: 

Щоб врятувати людину на вулиці, необхідно віддалити її від джерела електрики або відкинути дріт. Для цього потрібно використовувати будь-який предмет, який не проводить струм. Це можуть бути суха дерев'яна палиця, пластмаса, гума, книга. При цьому бажано ізолювати себе від землі, ставши, наприклад, на сухі дошку, пальто чи гумову підстилку.

Запам'ятайте! Якщо людину вразило струмом біля високовольтної лінії передач, самостійних дій робити не можна! 

Категорично заборонено наближатись до обірваного проводу високовольтної лінії 6-110 тисяч вольт на відстань ближче 8-ми метрів — це смертельно небезпечно. 

Важливо: якщо з тих чи інших причин людина опинилась ближче, ніж на 8 метрів до обірваного проводу, необхідно відходити на безпечну відстань «гусячим кроком» — зведіть ступні ніг разом, не відривайте їх одна від одної і від землі та пересувайтеся дрібними ковзаючими кроками.

Терміново зателефонуйте енергетикам 0-800-30-15-68 (цілодобово, безкоштовно) або повідомте інформацію у службу порятунку — 112!

2. Обов'язково викличте швидку медичну допомогу.

Потерпілий може бути без свідомості, йому може знадобитись термінова медична допомога.

Цілодобовий безкоштовний номер швидкої медичної допомоги – 103!

3. Після того, як потерпілого звільнили від дії електричного струму, його кладуть на спину та з’ясовують чи є дихання і пульс. У разі необхідності проведення штучного дихання та масажу серця:

Якщо допомогу надає одна особа, то на кожні два вдихання необхідно проводити 15 натискань на грудну клітку. За хвилину потрібно зробити не менше 60 натискань та 12 вдувань.

Якщо допомогу надають дві особи, то співвідношення дихання-масаж становить 1:5, тобто після одного глибокого вдування роблять п’ять натискань на грудну клітку.

Дітям від 1 до 12 років масаж серця  роблять однією рукою, в хвилину  від 70 до 100 натискань, а дітям до 1 року  —  від 100 до 120 натискань у хвилину двома пальцями (вказівним та середнім) на середину грудини або великими пальцями обох рук.

Штучне дихання та зовнішній масаж серця необхідно робити до відновлення самостійного дихання та діяльності серця в потерпілого або до його передачі медичному персоналу.

Якщо немає можливості викликати медичний персонал, необхідно забезпечити транспортування потерпілого до найближчої лікарні. Перевозити людину можна лише за умови стабільного пульсу та дихання.

Коли потерпілий непритомний, але дихає, його потрібно покласти горизонтально, розстебнути комір і пасок, дати нюхати нашатирний спирт.

Після звільнення людини від струму, якщо людина перебуває у свідомості, забезпечте повний спокій, кількагодинне спостереження і обов’язковий огляд лікаря.

Увага! Якщо Ви помітили обірваний провід або пошкоджене електрообладнання, негайно повідомте кол-центр ПрАТ «Львівобленерго»:

0-800-30-15-68;

(032) 290-75-68;

067 333 15 68;

050 460 15 68;

093 170 15 68.