Спрацьовує автоматичний вимикач у помешканні. Що робити?

12.01.2022

Автоматичні вимикачі («автомати» — розм.) передбачені для кожного помешкання. Їх потужність має відповідати тій, яка є дозволеною для окремої квартири чи приватного будинку — це може бути 3, 4, 5 кВт або більше.

Коли спрацьовують «автомати»? Є дві основні причини: 

1. При різко зростаючому навантаженні, яке виникає в момент короткого замикання в електропроводці. 

Отже, якщо вимикач спрацював під час включення якогось побутового приладу — негайно вимкніть цей прилад з мережі. Після цього спробуйте ввімкнути «автомат». 

Якщо Ви не можете визначити причину спрацювання вимикача, тоді вимкніть побутові прилади з мережі і спробуйте його ще раз ввімкнути. 

Якщо ж «автомат» надалі спрацьовує на відключення — проблема в електропроводці помешкання. В такому випадку радимо звернутись до приватного електрика для огляду електромереж Вашої квартири чи будинку. 

2. Причина друга — використання електроприладів сумарною потужністю більшою понад договірну. 

Автоматичний вимикач може спрацьовувати при одночасному ввімкненні енергоємних електроприладів: електрообігрівача, бойлера, пральної машини, мікрохвильовки, електрочайника та ін. 

Це може трапитись, коли ввімкнуті в мережу електроприлади в помешканні загалом перевищать дозволену до використання потужність. 

У такому випадку перевірте сумарну потужність своїх побутових приладів — такі дані вказані на самих приладах чи в інструкції до них. А потужність, яка є дозволеною для Вашого помешкання, можна побачити у договорі з оператором системи розподілу або у повідомленнях, які представники ПрАТ «Львівобленерго» доставляли споживачам у 2021 році. 

Якщо Ваші прилади перевищують дозволену потужність — для збільшення величини дозволеної до використання потужності Ви можете звернутись до ПрАТ «Львівобленерго» або організувати своє електроспоживання так, щоб не вмикати одночасно енергоємні прилади. Наприклад, прання чи нагрівання води можна перенести на нічний час, а зонний лічильник ще й дозволить Вам економити. 

Як ще можна використовувати «автомат»? 

З його допомогою Ви можете просто вимикати електроживлення у своєму помешканні з метою безпеки, наприклад, для проведення ремонту чи коли на тривалий час залишаєте своє житло. 

Що робити, якщо «автомат» вийшов з ладу? 

Заміну автоматичних вимикачів, які встановлені до засобу обліку (лічильника) і опломбовані оператором системи розподілу, в індивідуальних житлових будинках мають здійснювати виключно представники оператора системи розподілу (ПрАТ «Львівобленерго»). У багатоквартирних будинках неопломбовані «автомати» замінює будинкоуправитель (ОСББ, ЛКП тощо). 

Якщо опломбований «автомат» вийшов з ладу, потрібно подати заявку на його заміну до «Львівобленерго». Це можна зробити різними способами:  

дистанційно з допомогою сервісів «Львівобленерго» у Viber або Telegram

дистанційно у «Персональному кабінеті»

зареєструватися на прийом у центр обслуговування

Як ще можна захистити побутові прилади?

Для додаткового захисту від виходу з ладу побутових електроприладів та електропроводки енергетики також радять встановлювати реле напруги (т. зв. «відсікач»), пристрої захисного вимкнення (ПЗВ). Ці пристрої споживачі можуть монтувати у своїй електромережі самостійно, але бажано з допомогою кваліфікованих спеціалістів.